Paladin, Restauracja & Winiarnia

  ul. Jana z Kolna 7, Szczecin

  +48 660 503 769

poniedziałek - niedziela 12:00 - 22:00

Aktualności

16 LIS
Pizza nie musi być okrągła... Nasza Gwiazda to ni...
Pizza nie musi być okrągła...

Nasza Gwiazda to niewątpliwie najpiękniejsza z Gwiazd, ale na dodatek… można ją zjeść!!!

Brzegi wypchane ulubionym serem, środek wypełniony tym co lubicie najbardziej - w wersjach mięsnych, wegetariańskich, pikantnych i łagodnych...

Od dzisiaj aż do niedzieli wszystkie Gwiazdy z rabatem 10%!

A do pizzy polecamy winko Novello - zostało już bardzo niewiele butelek i to naprawdę ostatnie chwile kiedy możecie spróbować niepowtarzanych smaków z tegorocznych zbiorów z winnicy Paladin!

Serdecznie zapraszamy!

Rezerwacje: 660 503 769
rozwiń
11 LIS
Nasze dania z okazji Dnia Świętego Marcina. Obowią...
Nasze dania z okazji Dnia Świętego Marcina. Obowiązkowo każdy z Was musi też spróbować pieczonych kasztanów!

Wszystko smakuje wyśmienicie!

Zapraszamy!

Rezerwacje: 660 503 769
rozwiń
11 LIS
Zapraszamy serdecznie! Tylko dzisiaj i jutro - pie...
Zapraszamy serdecznie! Tylko dzisiaj i jutro - pieczone kasztany i winko Novello z tegorocznych zbiorów. Nasz Szef Kuchni specjalnie na ten weekend przygotował dla nas różne wspaniałe dania, m.in. rozgrzewająca zupa z ryb morza śródziemnego i ravioli z jagnięciną!

Serdecznie zapraszamy!

Rezerwacje: 660 503 769
rozwiń
09 LIS
Winko Novello 2017 Paladin już z niecierpliwością ...
Winko Novello 2017 Paladin już z niecierpliwością oczekuje Waszego przybycia na wydarzenie 11 i 12 listopada 2017!

My razem z nim!

Jak co roku nie może też zabraknąć w najbliższy weekend pieczonych kasztanów i dań przygotowanych specjalnie na Dzień Świętego Marcina!

Serdecznie zapraszamy:

https://www.facebook.com/events/1762612344031850/
rozwiń
09 LIS
Jak co roku zapraszamy serdecznie do spędzenia z n...
Jak co roku zapraszamy serdecznie do spędzenia z nami Dnia Świętego Marcina z kasztanami i winem Novello 2017 Paladin!

Nasze propozycje dań na ten weekend:

1. Vitello Tonnato (przystawka) - cielęcina podana na zimno w sosie z tunczyka, 28 zł
2. Cioppio - zupa z owoców morza i ryb morza śródziemnego 26 zł
3. Ravioli con agnello - ravioli z jagnięcina i parmezanem, sos ze świeżą szałwią 32 zł

I oczywiście pieczone kasztany w cenie 8 zł za porcję, oraz wino Novello - UWAGA - tym razem w bardzo ograniczonej ilości...

Kieliszek tegorocznego Novello Paladin - 12 zł
Butelka - 55 zł

Tylko do wyczerpania zapasów!

Przypominamy też legendę o Świętym Marcinie, którą naszym zdaniem warto znać:

Święty Marcin urodził się w miejscowości Tours (obecnie Francja) mniej więcej w 317 roku n.e. Stał się jednym z pierwszych Świętych Kościoła Katolickiego. Był synem trybuna wojskowego. Wywodził się zatem z ważnej i wysoko postawionej rodziny. Był "oficjalnym kontrolerem straży" w Galii, która wówczas była częścią Imperium Rzymskiego, czyli była włoska. To tam przeżył doświadczenie, które na zawsze zmieniło jego życie i które zaznaczyło historię, stało się legendą i istotnym faktem dla świętości.
Legenda opowiada o tym, jak Święty Marcin pewnej nocy, kiedy sprawiał kontrolę nad miejscami straży, spotkał tajemniczego żebraka, który nie miał nic na sobie poza kilkoma szmatami i który - przez okropny mróz - zamarzał z zimna. Szlachetnemu Marcinowi - który nic nie miał przy sobie - zrobiło się żal biedaka i dlatego podarował mu połowę swego ciepłego prochowca militarnego, przedzierając go szpadą na pół. Marcin, rzymski żołnierz, który nie był chrześcijaninem, udał się na odpoczynek. Tamtej nocy przyśnił mu się Jezus ubrany w jego prochowiec. Jezus opowiadał aniołom o żołnierzu Marcinie i o tym, jak okrył biedaka połową swego prochowca. Sen ten zaskoczył wielce Marcina, tym bardziej, że po przebudzeniu ujrzał swój prochowiec w całości.
Święty Marcin, po tym mistycznym doświadczeniu stał się chrześcijaninem, został ochrzczony, a po 20 latach bycia żołnierzem stał się biskupem miasta Tours. Był bardzo kochany przez mieszkańców owego miasta i do końca życia z pokorą wykonywał swe obowiązki kościelne.
Jego cudowny prochowiec stał się relikwią i został przechowany przez dynastię królewską Merowingów (Karola Wielkiego itd.). Do tej pory ten w kościele, kto używa krótkich prochowców, nazywany po włosku "Cappella" (kaplica), jest nazywany Cappellano, czyli Kapelanem.
Legenda o Świętym Marcinie jest kojarzona także przez wielu jako L'estate di San Martino, czyli Lato Św. Marcina. Spowodowane jest to faktem, że w tych dniach (w okolicach 10 dnia listopada) zauważa się zdecydowaną poprawę pogody. Według legendy te sprzyjające dni są wolą Boga, by uczcić pamięć i wynagrodzić szlachetny gest dobroci, którego dokonał Św. Marcin. W tych dniach pogoda na tyle sprzyja, że ludzie mogą się przemieszczać, przeprowadzać i podróżować.

We Włoszech Dzień Świętego Marcina jest świętem stricte połączonym ze świetem primo vino nuovo (pierwszego nowego wina), czyli novello, pierwszego wina w roku.
11 listopada bowiem "degustuje się" i "próbuje" wina novello podczas radosnych i pełnych uśmiechów bankietów (spotkań/rautów/uczt), zajada się pieczone i duszone w winie mięsa, pieczone kasztany i sezonowe owoce.
Zarówno kasztanami, jak i suszonymi owocami się dzieli, niczym polskim opłatkiem. Gest dzielenia się symbolizuje pamięć o Św. Marcinie i jest zarazem życzeniem pomyślności, wzajemnej pomocy wśród chrześcijan. Jest też gestem trwałej przyjaźni.

W winnicy Paladin w regionie Veneto trwa teraz proces rozlewania wina Novello, a my właśnie otrzymaliśmy pierwszą niewielką dostawę!

Serdecznie zapraszamy!
rozwiń